Hudební nástroj, který není hudebním nástrojem

Už jenom jeho vzhled vybočuje. Dřevěná skříňka se dvěma anténami připomíná vše, jen ne hudební nástroj. Navíc se na ni hraje bez doteku. Rozhodně tedy budí pozornost. A pokud si myslíte, že jste tento nástroj v životě neslyšeli, pak se budete s velkou pravděpodobností mýlit. Více na konci článku :-).

V roce 1920 představil Theremin na moskevském elektrotechnickém kongresu ruský fyzik a violoncellista Lev Sergejevič Těrmen (v západní Evropě a Spojených státech známý jako Leon Theremin).  Ten si povšiml, že kapacita lidského těla může ovlivňovat frekvenci elektronkového oscilátoru. S využitím tohoto jevu zkonstruoval monofonní hudební nástroj, který nazval aetherophon a pro který se později ujalo označení theremin či termenvox (setkáte se také s označením thereminvox, etherophon).

Theremin není úplně první elektronický hudební nástroj, avšak jeho prvenství spočívá v bezdotykové hře. Hra na něj je výjimečně náročná, je ovládán pouze pohybem paží, dlaní a prstů, a vyžaduje opravdu výborný hudební sluch. Vzdálenost ruky od příslušné antény ovlivňuje vlastnost zvuku. Pravá ruka ovládá výšku tónu (frekvenci), levá jeho sílu (amplitudu). Zvuková barva thereminu, velmi zhruba přiblíženo, je podobná zvuku smyčcových nástrojů.

U prvních nástrojů byla zvuková barva neměnná, u novějších nástrojů ji často lze regulovat.

Základní princip thereminu

Základem nástroje je hlavní anténa a dvojice generátorů. Jeden z nich je naladěn na konstantní ultrazvukový tón (170 kHz), druhý má frekvenční radius mezi 168 kHz a 170 kHz. Hráč přiblížením ruky k anténě usměrňuje elektrické pole kapacitou vlastního těla a způsobuje rozladění druhého oscilátoru. Výsledkem je slyšitelný rozdílový tón. Theremin tak dosahuje rozsahu E2 až C5. Pozdější modely byly vybaveny i druhou anténou, kterou se dala ovládat hlasitost.

Zvuk

Zvukový projev thereminu je velmi charakteristický, je pro něj typické glissando (pozn. hud. klouzavě; způsob hry založený na klouzání prstů po struně nebo klávesách) a vibráto (změna výšky tónu v určitém rozsahu a rychlosti). Staccato (obvykle zkrácené tóny hrané s co nejvýraznějším oddělením) lze zahrát také, ale velmi obtížně.

Theremin dnes

Posledních čtyřicet let vyrábí theremin firma Roberta Mooga (Etherwave). Dnešní modely jsou již nezřídka vybavovány MIDI rozhraním a mohou využívat všech jeho možností. Instrument se v průběhu let dočkal několika zajímavých úprav a variací (kupříkladu model pro tanečníky zabudovaný pod podlahou), samotný princip ovládání však zůstal až dodneška nezměněn. To, že Theremin není pouhým bezcenným výstřelkem hudební historie, dokazuje jeho poměrně rozšířené využití napříč všemi žánry.

Na hudební scéně…

Kromě občasného využití ve vážné hudbě se theremin objevuje především v hudbě experimentální, populární a filmové. Zvláště oblíbené bylo jeho používání v polovině 20. století v hudbě k hororům a fantastickým filmům. Theremin byl použit například ve znělce seriálu Vraždy v Midsomeru, kde hraje hlavní melodii, a vy si tak jistě snadno vybavíte ten zvláštní zvuk.

Je velmi zajímavé a málo známé, že theremin využíval ve svých symfoniích náš skladatel Bohuslav Martinů. Byl jedním z prvních, kteří pro tento nástroj komponovali.

I skupiny jako Beach Boys, Led Zeppelin či Plastic People of the Universe inspiroval tento nástroj.

Mohli bychom uvádět další jména, pro která se stala magická skříňka se dvěma anténami doslova kultem.

V Rudolfinu se konal například v roce 2019 koncert, kde rozezvučela theremin jedna z nejuznávanějších specialistek, Carolina Eycková z Německa, ve Fantazii Bohuslava Martinů pro těremin, hoboj, smyčcové kvarteto a klavír. A v médiích proběhl článek, že dokonce i náš herec Ivan Trojan prý tento nástroj umí také rozehrát…

Jsem duší projektů Energie na dlani a Jít zelenou cestou. Jsem součástí výzkumného týmu v oblasti energetické soběstačnosti, úspor energií a obnovitelných zdrojů energie. Předávám lidem zkušenosti a inspiraci ať už z oblasti vodních elektráren, solárních systémů, malých domácností nebo velkých průmyslových objektů. A jak jsem se k tomu dostala? To si můžete přečíst zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů